Zijn zonnepanelen nog rendabel?

Onzekerheid Salderen en Terugleverkosten zonnepanelen;

Is jouw investering nog rendabel?

In de afgelopen jaren hebben veel huiseigenaren geïnvesteerd in zonnepanelen met de belofte van lagere energiekosten en een duurzame toekomst. Echter, recente ontwikkelingen zoals de invoering van terugleverkosten door energieleveranciers en de onzekerheid over de toekomst van de salderingsregeling hebben voor onrust gezorgd.

Veel mensen vragen zich nu af of zonnepanelen nog steeds een goede investering zijn. In deze blogpost beantwoorden we deze vragen en geven we tips om het maximale voordeel uit je zonnepanelen te halen, ondanks de huidige onzekerheden.

Wat zijn Terugleverkosten van opgewekte stroom en Waarom Worden Ze Ingevoerd?

Hoe worden terugleverkosten berekend?

De laatste jaren is de hoeveelheid opgewekte stroom door huishoudens met zonnepanelen aanzienlijk toegenomen. Deze zonnepanelen produceren vaak gelijktijdig stroom, namelijk wanneer de zon schijnt. Hierdoor wordt er gedurende de dag veel stroom teruggeleverd aan het net, wat leidt tot overbelaste elektriciteitsnetwerken en extra kosten.

Een aantal energieleveranciers brengen terugleverkosten in rekening voor stroom die je teruglevert aan het net. Dit gebeurt wanneer je met zonnepanelen meer stroom opwekt dan je op dat moment verbruikt. Over de stroom die je teruglevert aan het net worden door leveranciers terugleverkosten berekend. De hoogte van de terugleverkosten kan variëren afhankelijk van de hoeveelheid stroom die je terug levert. Sommige leveranciers rekenen een vast bedrag per dag, terwijl anderen een variabel tarief hanteren dat afhankelijk is van je teruggeleverde kWh.

De reden achter deze kosten is dat een energieleverancier te maken hebben met hoge kosten op momenten dat er een overschot aan opgewekte zonne-energie is, bijvoorbeeld op zonnige dagen. Energieleveranciers zeggen dat ze door terugleverkosten in te voeren, proberen de kosten eerlijker te verdelen.

Terugleverkosten voor opgewekte zonne stroom


Goed om te weten: Verbruik je je opgewekte stroom direct, dan betaal je daar geen terugleverkosten over. Want er is pas sprake van teruglevering op het moment dat jouw panelen meer stroom opwekken dan dat je in je huishouden verbruikt. Hoe kleiner de hoeveelheid stroom die je netto teruglevert, hoe minder terugleverkosten berekend worden en hoe minder je dus hoeft te betalen.

Energieleveranciers rekenen terugleverkosten zonnepanelen, welke energieleverancier rekent de Laagste Tarieven voor Teruggeleverde Stroom?

Het vergelijken van energieleveranciers op basis van hun tarieven voor teruggeleverde stroom kan je helpen om de meest voordelige optie te vinden. De terugleverkosten per leverancier kunnen namelijk nogal verschillen.
Voor klanten met zonnepanelen, verandert de manier waarop je energieleveranciers vergelijkt. Vooral door de terugleverkosten per energieleverancier voor opgewekte zonne stroom. Onze onafhankelijke vergelijker helpt je de beste energieleverancier te kiezen voor jouw specifieke situatie.

Wat is de Salderingsregeling?

De salderingsregeling stelt huiseigenaren in staat om de stroom die ze terugleveren aan het net te verrekenen met hun verbruik. Dit betekent dat je de stroom die je in de zomermaanden teruglevert in de wintermaanden kunt 'terugkrijgen'. De regeling is bedoeld om het aantrekkelijker te maken om te investeren in zonnepanelen.

Infographic over hoe salderen bij zonnepanelen werkt

 

Echter, er wordt momenteel gesproken over het afbouwen van deze regeling vanaf 2025. Hoewel de details nog niet definitief zijn, is het duidelijk dat de vergoeding per kWh langzaam zal afnemen.

Zelf stroom opwekken, zijn Zonnepanelen nog rendabel?

Ondanks de invoering van terugleverkosten en de mogelijke afschaffing van de salderingsregeling, blijven zonnepanelen een waardevolle investering. Hier zijn enkele redenen waarom:

Lagere Energiekosten:

Zelfs zonder de salderingsregeling kun je aanzienlijk besparen op je energiekosten door de hoeveelheid stroom die je opwekt zoveel mogelijk direct te gebruiken. Je kunt bijvoorbeeld overdag je wasmachine en vaatwasser aanzetten wanneer je zonnepanelen de meeste energie opwekken. Hierdoor verminder je de hoeveelheid energie die je van het net moet afnemen, wat resulteert in lagere energierekeningen.

Onafhankelijkheid:

Door je eigen energie op te wekken, ben je minder afhankelijk van stijgende energieprijzen en beleidsveranderingen. Bovendien geeft het je de vrijheid om je energieverbruik beter te beheren en bij te dragen aan een duurzamere toekomst. Het zelfvoorzienend zijn op het gebied van energie biedt niet alleen financiële voordelen, maar ook een zekere mate van zekerheid in onzekere tijden.

Duurzaamheid :

Zonnepanelen dragen bij aan een vermindering van je ecologische voetafdruk door hernieuwbare energie te leveren die geen schadelijke uitstoot veroorzaakt. Dit helpt Nederland dichter bij de klimaatdoelstellingen te komen en draagt bij aan een schonere en gezondere leefomgeving voor toekomstige generaties.

Concluderend kunnen we stellen dat zonnepanelen, ondanks veranderingen in terugleverkosten en de mogelijke afschaffing van de salderingsregeling, nog steeds een waardevolle investering zijn. Ze bieden aanzienlijke besparingen op energiekosten, vergroten je onafhankelijkheid van energieleveranciers, en dragen bij aan een duurzamere toekomst.

Hoeveel Stroom Wekken Zonnepanelen Op?

De hoeveelheid stroom die je zonnepanelen opwekken is afhankelijk van verschillende factoren, waaronder de locatie, het type panelen en de oriëntatie en hellingshoek van je dak.

Hoeveel zonnepanelen heb ik nodig?

Om te bepalen hoeveel zonnepanelen u nodig heeft, is het belangrijk om te weten hoeveel stroom u kunt opwekken met een zonnepaneel. Een gemiddeld 430Wp (Wattpiek) zonnepaneel kan in Nederland ongeveer een opbrengst van 370 kWh per jaar aan bruikbare stroom opwekken. Hierbij moet u rekening houden met factoren zoals de plaatsing (ligging, plat of schuin dak) en het aantal zonuren dat het ontvangt.

Bereken uw zonnepaneelbehoefte op basis van jaarverbruik

Door uw jaarverbruik aan elektriciteit in kWh te kennen, kunt u vervolgens berekenen hoeveel zonnepanelen nodig zijn om in uw gewenste vermogen te voorzien. Bijvoorbeeld, als uw huishouden ongeveer een verbruik van 3500 kWh per jaar heeft, zou u ongeveer 9 tot 10 van deze zonnepanelen nodig hebben om volledig in uw stroomverbruik te kunnen voorzien. Deze berekening helpt u om een op maat gemaakt systeem van zonnepanelen samen te stellen dat past bij uw behoeften.

Tips om het Maximale Voordeel uit je Zonnepanelen te Halen

Inforgraphic: Besparen met een stroomprijs die ieder uur verschilt.

Gebruik je opgewekte elektriciteit direct:

Probeer energie-intensieve apparaten zoals wasmachines, drogers en elektrische voertuigen op te laden wanneer de zon schijnt. Dit vermindert de hoeveelheid stroom die je teruglevert en waarvoor je mogelijk moet betalen. Bovendien helpt het om je elektriciteitskosten te verlagen en maakt het optimaal gebruik van de door je zonnepanelen opgewekte energie. Door slim met je energieverbruik om te gaan, kun je niet alleen besparen, maar ook bijdragen aan een duurzamer milieu.

Overweeg een thuisbatterij, zodat je minder stroom teruglevert:

Een thuisbatterij stelt je in staat om de opgewekte elektriciteit op te slaan voor later gebruik, waardoor je minder afhankelijk bent van de salderingsregeling. Dit betekent dat je de energie die je zonnepanelen opwekken, kunt bewaren en gebruiken wanneer het jou uitkomt, bijvoorbeeld tijdens de avonduren of op bewolkte dagen. Helemaal geen stroom terugleveren is in de meeste gevallen niet mogelijk, maar hierdoor kun je je energiekosten verlagen en je energieverbruik efficiënter beheren.

Daarnaast biedt een thuisbatterij extra voordelen, zoals een verhoogde zelfvoorzienendheid en een verminderde afhankelijkheid van het elektriciteitsnet. In geval van een stroomstoring kan een thuisbatterij zelfs als noodstroomvoorziening fungeren, waardoor je essentiële apparaten kunt blijven gebruiken.

Maak gebruik van een dynamisch energiecontract:

Een dynamische contract past de energieprijs aan op basis van het aanbod en de vraag, wat betekent dat de tarieven fluctueren afhankelijk van externe factoren zoals de beschikbaarheid van zonnestroom. In tegenstelling tot vaste contracten waarbij de prijs gedurende de looptijd onveranderd blijft, bieden dynamische contracten flexibiliteit en de mogelijkheid om te profiteren van gunstige prijzen op momenten van overvloedige zonne-energieproductie, wat voordelen kan opleveren voor klanten met zonnepanelen.

Een vast contract daarentegen houdt in dat de energieprijs gedurende de gehele contractperiode constant blijft. Een vast contract brengt zowel voorspelbaarheid (geen onverwachte kosten) als beperkte mogelijkheden voor kostenbesparing met zich meebrengt. Aan de andere kant kan een variabel contract prijsschommelingen vertonen op basis van marktomstandigheden, waardoor consumenten met een variabel contract zowel risico als kans op besparingen per kwh lopen, afhankelijk van de energiemarkt.

Voor klanten met zonnepanelen is het combineren van een dynamisch contract met zonnepanelen kan gunstig zijn voor huishoudens die hun energieverbruik willen optimaliseren. Tijdens zonnige dagen, wanneer zonnepanelen overvloedige stroom produceren, kunnen consumenten profiteren van lagere tarieven en zo hun energiekosten verlagen. Dit bevordert niet alleen een efficiënter gebruik van duurzame energiebronnen, maar moedigt tevens het milieuvriendelijk gebruik van zonnestroom aan.

Installeer een P1-meter:

Met een P1-meter kun je je energieverbruik en -opwekking in real-time monitoren, waardoor je beter kunt inspelen op piekmomenten van zonne-opwekking. Zo krijg je gedetailleerd inzicht in je energiestromen en kun je efficiënter gebruik maken van je zonnestroom. Bovendien kun je op deze manier energie besparen, wat zowel goed is voor je portemonnee als voor het milieu.

Optimaliseer je apparaten die veel stroom verbruiken:

Programmeer huishoudelijke apparaten zoals vaatwassers, wasmachines en ovens om te draaien tijdens de uren met de hoogste zonne-opbrengst. Op deze manier zorg je dat je zo min mogelijk stroom teruglevert aan het net., maar vermindert ook de belasting van het elektriciteitsnet tijdens piekuren. Bovendien zorgt het ervoor dat je optimaal gebruik maakt van de beschikbare zonnestroom, wat kan bijdragen aan lagere energierekeningen en een positieve impact op het milieu.

Overweeg ook om apparaten met een timerfunctie te gebruiken, zodat je deze automatisch kunt laten starten op de meest efficiënte tijden.

Besparen op energie en kosten met efficiënt energieverbruik:

Apparaten met een hoog energielabel verbruiken minder stroom, wat leidt tot lagere kosten en efficiënter gebruik van je opgewekte energie.

Daarnaast kun je apparaten die gas gebruiken zoveel mogelijk vervangen door apparaten die stroom gebruiken, zoals een boiler of Quooker voor warm water en inductiekoken in plaats van koken op gas. Het voordeel hiervan is dat je, als je zonnepanelen hebt, de benodigde stroom zelf kunt opwekken, waardoor je energiekosten aanzienlijk dalen en je duurzamer bezig bent..

Combineer zonnepanelen met een laadpaal voor je elektrische auto:

Wanneer je zelf elektriciteit opwekt met zonnepanelen is dit ideaal te combineren met een laadpaal voor je elektrische auto. Dit leidt tot lagere energiekosten en een efficiëntere energiehuishouding. Daarnaast draag je bij aan een duurzamere toekomst door je auto op te laden met zelf opgewekte, hernieuwbare energie.

Gebruik slimme thermostaten:

Slimme thermostaten kunnen je helpen om efficiënter met energie om te gaan door je verwarmings- en koelschema's te optimaliseren op basis van zonne-opwekking. Ze kunnen bijvoorbeeld automatisch de temperatuur verlagen wanneer er niemand thuis is en deze verhogen wanneer je terugkeert.

Plaats zonnepanelen op meerdere dakvlakken:

Door je panelen op verschillende dakvlakken te installeren, kun je de zonne-opbrengst gedurende de dag maximaliseren, ongeacht de stand van de zon. Dit betekent dat je zelfs bij een veranderende zonnestand, bijvoorbeeld in de ochtend of late namiddag, nog steeds optimaal gebruik kunt maken van de beschikbare zonnestralen.

Doe een energiemonitoringsaudit:

Laat een adviseur uit ons team je energieverbruik analyseren om gebieden te identificeren waar je nog meer kunt besparen en je zonne-opwekking beter kunt benutten. Door een gedetailleerde analyse te laten uitvoeren, krijg je inzicht in energielekken en inefficiënties.

Dit helpt je om gerichte maatregelen te nemen, zoals het optimaliseren van je zonnepanelen en het verminderen van onnodig energieverbruik.

Conclusie over salderen en terugleverkosten Zonnepanelen

Hoewel de energiemarkt rond zonnepanelen momenteel onzeker is, blijven zonnepanelen een waardevolle investering voor huiseigenaren. Door goed geïnformeerd te zijn en slimme keuzes te maken over hoe je je opgewekte elektriciteit gebruikt, kun je nog steeds aanzienlijk besparen op je energiekosten.

Samen werken aan een duurzame toekomst met zonnestroom

Laten we samenwerken om de voordelen van zonnestroom te maximaliseren, ondanks de uitdagingen die voor ons liggen. Zelf opgewerkte elektriciteit biedt talloze voordelen, van lagere energiekosten tot een verminderde ecologische voetafdruk, en helpt ons een duurzamere toekomst te creëren. Door gebruik te maken van zonnestroom kunnen we de afhankelijkheid van fossiele brandstoffen verminderen en bijdragen aan een gezondere planeet voor toekomstige generaties.

Neem contact met ons op voor vragen of advies op maat

Heeft u vragen of wilt u advies op maat? Neem dan gerust contact met ons op. Ons team van experts staat klaar om u te ondersteunen en te begeleiden op uw reis naar duurzaamheid. Samen kunnen we werken aan innovatieve oplossingen en technologieën om het potentieel van zonne-energie ten volle te benutten. Wij staan graag voor u klaar om u te helpen op uw reis naar duurzaamheid en een groenere toekomst.

Blijf besparen met zonne-energie: zelfs zonder saldering blijven de voordelen stralen!

Terug naar blog